URSZR Fakulteta za zdravstvo Jesenice

PROJEKT "RHS"
reševalni helikopter Slovenije



DELO NA PROJEKTU REŠEVALNI HELIKOPTER SLOVENIJE
PO LETU 1984


tomazin

vasja

Od januarja leta 1984 naprej si je g. Vasja Žemva nato sam prizadeval za reorganizacijo projekta 'Reševalni helikopter Slovenije (v nadaljevanju RHS), ki je užival veliko mednarodno podporo v Avstriji, Švici in ZRN. Leta 1990 se je g. Žemvi kot sodelavec in svetovalec pri projektu RHS, pridružil zdravnik, letalec-reševalec, primarij dr. Iztok Tomazin, doktor med člani GRS Tržič, kasneje dolgo časa načelnik zdravniške podkomisije GRS in ves čas eden najbolj aktivnih zdravnikov letalcev-reševalcev pri reševanju ponesrečencev s pomočjo helikopterja s slovenskih gora.


Konec osemdesetih in v začetku devetdesetih let se je v Evropskem prostoru pokazala vedno večja nujnost po ustanovitvi nevladne mednarodne organizacije za letalsko oziroma helikoptersko reševanje. Tako je na pobudo nemške RF (Rettungsfluge) in Švicarske REGA (SRFW) prišlo septembra 1992 v sejni sobi mednarodnega letališča v Frankfurtu do sestanka, na katerem je bila ustanovljena prva mednarodna organizacija za helikoptersko reševanje, imenovana EURAMI (European Aero-Medical Institute) - Evropski letalsko medicinski inštitut.


Ustanovnega sestanka se je udeležilo 22 strokovnjakov za letalsko reševanje in vodilnih osebnosti evropskih letalsko-reševalnih služb iz desetih Evropskih držav. Kot priznanje za njegovo dosedanje delo na tem področju, sta DRF in REGA (SRFW) na ustanovni sestanek povabila tudi g. Vasjo Žemva iz Slovenije. EURAMI je tri leta kasneje imela že člane iz 37. držav Evrope, Azije, Afrike in ZDA. Leta 1995 je bil na kongresu v Londonu sprejet sklep o ustanovitvi nacionalnih birojev EURAMI in g- Žemva je bil imenovan za vodjo nacionalnega biroja EURAMI v Sloveniji, kar je bila častna in neplačana funkcija. Poudarek dela EURAMI je bil na razvoju medicinskega dela letalskega oziroma helikopterskega reševanja.

tržič
vkrcavanje
steiger
Pristanek pri ZD Tržič
Vkrcavanje poškodovanca
g. Manfred Dumann

Nekaj let kasneje, 12. februarja 1999 leta, je bila ustanovljena tudi druga mednarodna nevladna organizacija EHAC (Svetovalni svet za zdravje Evanston). Naloge in cilji obeh organizacij so opisani v knjigi 'LETALSKO REŠEVANJE' (avtor g. Vasja Žemva - 2010). V okviru projekta RHS sta dr. Iztok Tomazinin g. Vasja Žemva v sodelovanju s proizvajalcem helikopterjev (družbo EUROCOPTER), nemško službo HNMP - DRF (Deutsche Rettungsflugwacht), podjetjem PROMED AG (dr. Božo Dimnik) in ob finančni pomoči zavarovalnice ADRIATIC d. d. (predsednik uprave dipl. ing. Matija Blažič), dne 21. decembra 1993 na letališču Ljubljana - Brnik (sedaj letališče Jožeta Pučnika) organizirala za strokovno javnost in medije predstavitev reševalnega helikopterja MBB BO-105CBS in letala za prevoz pacientov in ponesrečencev Lear-Jet, oboje last nemške DRF. Na predstavitvi sta pomen letala in helikopterja za reševanje predstavila predsednik uprave in ustanovitelj službe HNMP - DRF, g. Siegfid Steiger, ki je z reševalnim letalom Lear-Jet posebej za to priložnost priletel iz Stuttgarta in vodja prodajne službe EUROCOPTER Deutschland GmBH, g. Manfred Dumann. Predstavitve so se udeležili tudi zdravniki in piloti DRF.

Predstavitev je bila zelo odmevna in tedaj je bil predstavljen tudi sklep družbe EUROCOPTER Deutschland GmBH, da Sloveniji pod zelo ugodnimi pogoji in za znižano ceno ponudi v nakup kompletno opremljen nov reševalni helikopter MBB BO-105 CBS z vso medicinsko opremo (medicinska oprema - nova - naj bi bila darilo službe DRF za projekt RHS).

Predstavniki slovenskih pristojnih državnih institucij so se predstavitve množično udeležili. Bilo je izrečeno veliko lepih besed, pohval in obljub. Kaj več pa na žalost ni bilo storjenega, tako kot leta prej in kasneje nič.
Vsi so sicer poudarjali, kako Slovenija tako službo nujno potrebuje, vendar nihče od odgovornih ni storil niti koraka naprej k začetku realizacije tega projekta.

50 mark

Projekt je ves čas finančno podpirala zavarovalna družba ADRIATIC d. d. in njen tedanji predsednik uprave g. dipl. ing. Matija Blažič, tudi sam gorski reševalec. Družba ADRIATIC d. d. je bila tudi pripravljena prispevati del sredstev za nakup reševalnega helikopterja (nov MBB BO-105 CBS s kompletno medicinsko opremo), ki je leta 1993 stal 3.6 milijona DEM) in organizirati sistem podpornega članstva (zavarovanja za plačilo morebitnega prevoza z reševalnim helikopterjem).

V anketi z bralci Dnevnika, ki je tedaj poleg Dela medijsko zelo podpiral projekt, smo ugotovili, da bi med prebivalci Slovenije lahko zbrali približno 50.000 podpornih članov, kar bi ob prispevku 40 tedanjih DEM, zadoščalo za celotne stroške enega reševalnega helikopterja.

globi
Da bi helikoptersko reševanje približali tudi mladini in otrokom je g. Vasja Žemva leta 1995 ob finančni pomoči zavarovalne družbe ADRIATIC d. d., preko založbe TAMIA d. o. o. realiziral projekt dveh knjig o 'Globiju'. Gre za prevod dveh švicarskih mladinskih knjig o otroškem junaku Globiju. V Švici te otroške knjige izhajajo že preko 70 let! izšlo je že več kot 50 posameznih zgodb (knjig), nekateri naslovi v nakladi več kot 100.000 izvodov. G. Žemva je prevedel in izdal knjigi 'Globi v policiji', ki v sliki in besedi govori o tem, kako naj se otroci obnašajo v prometu in 'Globi v letalski reševalni službi', v kateri otroci spoznavajo helikoptersko reševanje z gora in na cestah. Knjigi sta bili izredno lepo sprejeti v strokovni javnosti, medijih in posebno med otroci.

V veliki akciji je bilo nato ob pomoči MNZ RS (tiskovni predstavnik MNZ, mag. Božo Truden) 1300 slovenskim osnovnim, podružničnim šolam in bolnišnicam poklonjenih po en komplet obeh knjig in sicer tako, da so patrole prometne policije knjige pripeljale v osnovne šole, policisti pa so ob tem otrokom še predavali o prometni varnosti.

sejem cz
 
Zahvaljujoč razumevanju in podpori direktorja nekdanjega Gorenjskega sejma, mag. Franca Ekarja (tedaj dolgoletnega predsednika PD Kranj (Planinskega Društva), kasneje predsednika PZS - Planinske zveze Slovenije, alpinista in gorskega reševalca), sta dr. Iztok Tomazin in g. Vasja Žemva, projekt RHS predstavila tudi na sejmih 'Zaščita in reševanje' v Kranju.

      Na vrh


    EKIPA PROJEKTA
    - Fakulteta za zdravstvo Jesenice-FZJ
    - Vodja projekta na FZJ
      mag. zdr. nege Sedina Kalender-Smailović
      predavateljica

   ŠTUDENTKE - MODERATORKE FZJ
   - Maja Debelak, Karmen Kutin, Adila Mahalbašić
     Zala Marn, Anja Stenovec, Marjana Šolar
     Megi Trojer in Tina Turkanovič-koordinatorka

     GRZS
     - Vasja Žemva,     vodja projekta
     - Marko Jeretina, voznik-sodelavec ekipe

     URSZR
     - Organizacija prevozov